1. Brokolice

Brokolice je jedna z nejlepších potravin pro krásnou pleť. Obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů, nezbytných pro zdraví kůže, včetně vitamínu A, který dokáže napravovat poškození pokožky způsobené znečišťujícími látkami vyskytujícími se v okolním prostředí. Brokolice má výborné antioxidační a protizánětlivé účinky a pomáhá posilovat imunitní systém.

Brokolice také obsahuje lutein, který zabraňuje vysychání pleti, ale také podporuje zrak (je přirozenou součástí sítnice), a sulforafan, který je silným antioxidantem, umí stimulovat enzymy zajišťující detoxikaci organismu a pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol.

Už jste zkoušeli brokolicové smoothie? ;)

 2. Vlašské ořechy

Někdo je miluje, někdo je schopný kvůli nim rozebrat i babiččin štrůdl, aby je bezpečně vylovil a nesnědl. Pravdou ale je, že vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které snižují zánětlivost pokožky a celého těla. Mohou také pomoci předcházet ekzému. Víte, že některé ekzémy mohou vznikat právě nedostatkem omega-3 mastných kyselin v těle?

Vlašské ořechy jsou také dobrým zdrojem selenu, který pomáhá podporovat imunitní systém a chrání zdraví pokožky. Je také dobrým ochráncem pleti před jejím poškozením slunečními paprsky a pomáhá předcházet rakovině kůže.

Tak šup pro ten štrůdl!

3. Citrusy

Citrusy jsou díky vysokému obsahu vitaminu C výborným pomocníkem v boji za krásnou pleť. Ten totiž pomáhá pleti produkovat kolagen, který podporuje strukturu pokožky a zabraňuje jejímu ochabnutí. Po třicítce totiž začínáme přirozenou hladinu kolagenu ztrácet, což způsobuje ochabování pokožky.

Vitamin C je tak výborným pomocníkem pro zachování pružnosti a pevnosti pokožky. Samozřejmě nabízí také skvělou celkovou podporu imunitního systému a pomáhá v boji proti infekcím.

Taky jste dostaly chuť na čerstvě vymačkaný fresh džus?

4. Dýně

Možná trošku nečekaný kandidát, ale věřte, že dýně jsou vynikajícím zdrojem beta-karotenu. Jedná se o silný antioxidant, který pomáhá předcházet poškození naší pleti znečišťujícími látkami z okolního prostředí, ale také chemickými látkami nacházejícími se v konvenční kosmetice, které mohou pleť vysušovat.

Už za chvíli tu máme dýňovou sezónu, tak si dopřejte dýňový krém, pečenou dýni nebo pyré.

5. Mandle

Mandle obsahují vysoké hladiny vitamínu E, který zabraňuje poškození kožních buněk a podporuje vznik nových, zdravých buněk.

Výborné je mandlové mléko, jelikož působí protizánětlivě, takže je ideální nejen na pití, ale můžete ho nanést přímo na kůži, kde pomůže zklidnit vyrážky a dokonce může pomoci zmírnit akné.

Už jste zkoušely dochutit kávu mandlovým mlékem místo toho klasického? Za mě moc velká dobrota 😉

 6. Špenát

Všichni víme, že listová zelenina je silným kalibrem v péči o pleť. Špenát je bohatý na zinek, který udržuje správné fungování mazových žláz v kůži správně a reguluje produkci oleje. To znamená, že brání tomu, aby se pokožka stala příliš mastnou nebo příliš suchou. Zinek proto může být také užitečný pomocník při léčbě ekzému a psoriázy.

Zinek vykonává v těle ale také řadu dalších důležitých funkcí – zlepšuje odolnost vůči infekcím, reguluje trávení a pomáhá rychlejšímu hojení ran.

Dáváte syrový špenát do zeleninových salátů? Zkuste to, dodá jim šmrnc!

7. Slunečnicová semena

Slunečnicová semínka jsou vynikajícím zdrojem kyseliny linolové, což je esenciální mastná kyselina Omega-6. Ta hydratuje pokožku a pomáhá jí zůstat napnutou a pružnou. Slunečnicová semínka také obsahují zinek, vitamin E a selen, takže je skvělou všestrannou potravinou pro zdravou pleť (a taky výborným zdrojem energie).

Víte, že oleje ze slunečnicových semínek obsahují také naše tónovací fluidy od Mádary? Mrk na Sunflower Tinting Fluid nebo Moonflower Tinting Fluid.

8. Olivový olej

Olivový olej je dlouhodobě spojován se zdravým životním stylem a jeho pozitivní účinky na tělo, pleť i vlasy jsou poměrně známé. Není asi náhodou, že národy Středomoří, kde se olivový olej vyrábí a nejvíce konzumuje, mají jedny z nejvyšších průměru dožití.

Olivový olej je pro pokožku lepší než jiné druhy oleje, protože 75 procent tuku, který obsahuje, je mononenasyceným tukem. Ten hydratuje pokožku a zlepšuje její pružnost, díky čemuž vypadá mladší a hladší. O mononenasyceném tuku se také předpokládá, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a zlepšuje zdraví srdce.

S olivovým olejem tedy rozhodně nemusíte šetřit!

 9. Paprika

Krásné barvy papriky dělají jakýkoli salát zajímavější, ale paprika je také skvělou potravinou pro zářivou pleť, protože je jedním z nejlepších zdrojů beta-karotenu a vitamínu C. Obzvláště zelené a žluté odrůdy způsobují, že pokožka je méně citlivá na slunce. Předpokládá se také, že pravidelná konzumace paprik pomáhá předcházet jemným vráskám okolo očí.

Co takhle klasické lečo? Paprika a rajče (jak se dozvíte v dalším bodě) jsou dobrou kombinací pro lepší pleť!

 10. Rajčata

Rajčata obsahují antioxidant lykopen, který působí jako přirozený opalovací krém. Výzkumy ukazují, že konzumace rajčat nebo rajčatové pasty každý den může zlepšit ochranu těla před sluncem až o 33 procent.

Je zajímavé, že vařená rajčata obsahují vyšší množství lykopenu než ta syrová, takže je nejvyšší čas na to oprášit nejlepší rajčatové recepty!

11. Kapusta

Kapusta je spolehlivým zdrojem luteinu a zeaxantinu (oba jsou přírodními karotenoidy), které poskytují ochranu před škodlivými volnými radikály v UV paprscích. Kapusta je také nabitá vitamíny A a C, které napravují poškození kůže a posilují strukturu pokožky, čímž jí dodávají pevnější a mladistvý vzhled.

12. Hořká čokoláda

Všichni občas potřebujeme odměnu. V případě hořké čokolády jde dokonce o odměnu dvojitou! Čokoláda s vysokým obsahem kakaa (konzumovaná s mírou), je jednou z potravin, které pomáhají pleti! Je bohatá na kakaové flavanoly, což jsou antioxidanty, které zlepšují krevní oběh a hydratují pokožku.

Hmmm…čokoláádaa..

13. Acai

Bobule acai jsou doslova superovocem a někdy se jim říká také „nejzdravější ovoce na světě“ nebo „ovoce bohů“ a svým vzhledem připomínají borůvky. Tyto bobule z amazonských palem Euterpe oleracea jsou napumpované antioxidanty, které jsou nejdůležitějším prvkem v boji proti stárnutí pleti (anti-age efekt), omega mastnými kyselinami i minerály. Acai jsou také napěchovaná vitamíny A, B, C a E či flavonoidy, které oživují pokožku, léčí poškozené kožní buňky a zamykají v pleti vlhkost. Také podporují zdravý spánek a pomáhají redukovat hmotnost.

Acai dnes běžně seženete v prodejnách se zdravou výživou, nejčastěji ve formě prášku, který můžete přisypat do smoothie, ranního müsli  nebo třeba do jogurtu.