Proč se hyperpigmentace objevuje?

Proto, abychom se s nadměrnou pigmentací mohly účinně popasovat, je důležité poznat, jakou pigment v kůži funguje. Tmavě hnědé až černé zbarvení způsobuje melanin produkovaný aminokyselinou zvanou tyrosin. Tyrosináza je pak enzym, který stimuluje produkci melaninu, což má za následek tmavnutí kůže. Má se za to, že nadměrnou produkci melaninu způsobuje vysoká hladina estrogenu a progesteronu v kombinaci s vystavením kůže slunci. Proto se tmavé pigmentové skvrny objevují nejčastěji v těhotenství nebo při léčbě, která ovlivňuje hormonální systém či během užívání hormonální antikoncepce.

Bohužel mnoho konvenční kosmetiky, která má za úkol skvrny zesvětlit či odstranit, může způsobit poškození kůže. Níže Vám proto přinášíme 4 kroky k tomu, jak s nadměrnou pigmentací bojovat přírodní cestou a vyhnout se tak možným komplikacím způsobeným konvenční kosmetikou.

Krok 1: Chraňte pokožku před poškozením

Pokud chcete předejít vzniku hyperigmentace, rozhodně se vyplatí chránit kůži před vnitřním i vnějším poškozením pomocí přírodní kosmetické péče a potravin bohatých na antioxidanty. Chraňte svou kůži pravidelným používáním krémů s co nejvyšším (pokud možno přírodním) ochranným SPF faktorem, abyste ji ochránili před škodlivým UV zářením, které přispívá ke vzniku nadměrné pigmentace. Vedle opalovacího krému je také vhodné dodávat pokožce antioxidanty jinou cestou -  pomocí sér přímo do pleti (ideální jsou především séra s vysokým obsahem vitaminu C a jinými antioxidanty). Pokud si nevíte rady s výběrem toho správného séra, mrkněte na náš článek Pleťová séra: extra porce výživy pro Vaši pleť, který se tomuto tématu věnuje. Sérum nanášejte i pod opalovací krém pro dodatečnou ochranu.

Krok 2: Dodejte antioxidanty tělu zevnitř

Strava bohatá na antioxidanty a omega mastné kyseliny je fantastický způsob, jak pleť chránit před poškozením, které může způsobit nadměrnou produkci pigmentu v kůži. Mezi vynikající rostrillné zdroje patří třeba lněný olej, vlašské ořechy, konopná semínka nebo avokádo. Pokud raději saháte po tradičnější zelenině a ovoci, zkuste třešně, hrozny, jablka, lesní plody, brokolici, česnek, špenát nebo červenou řepu. A jeden příjemný tip navíc: spoustu antioxidantů obsahuje také kvalitní hořká čokoláda 😉 Antioxidanty získané ze stravy jsou důležité rovněž pro udržení hormonální rovnováhy.

Krok 3: Rozjasněte pokožku pomocí přírodní péče hojné na přírodní AHA kyseliny

Používání přípravků s obsahem přírodních AHA kyselin, které se vyskytují třeba v limetce, jahodách nebo výtažcích z jablek, může být skvělým způsobem řešení již existující pigmentace. Pozor ale na syntetické AHA, které často bývají v kosmetických produktech v příliš vysoké koncentraci a mohou pokožku podráždit (až spálit). Ano, dojít k výsledku přírodní cestou trvá déle, rozhodně však je tato cesta bezpečnější a dovede Vás ke skutečnému cíli, na rozdíl od syntetické kosmetiky, která sice poskytne téměř okamžitý výsledek, ten ovšem nebývá ani trvalý, ani šetrný k pleti.  

Zajímá Vás, které námi nabízené produkty jsou pro rozjasnění pleti pomocí přírodních AHA kyselin nejvhodnější? Zkuste třeba Edible Beauty čisticí mléko No. 1 Belle Frais nebo Edible Beauty & Desert Lime Flawless Micro-Exfoliant – jemný pleťový peeling s pouštní limetkou.

Krok 4: Zmírněte produkci tyrosinázy

Pokud zamezíte produkci tyrosinázy, pomůžete tomu, že pigmenty začnout blednout. Takovou moc má třeba šťovík nebo lékořice (hlavně její kořen). Nejen, že pomáhají zamezit vzniku tyrozinázy v pokožce, ale také mají přírodní bělicí účinky. Kořen lékořice obsahuje účinnou látku glabridin, která dokáže zastavit enzymy aktivující produkci melaninu, čímž zabraňuje budoucí nadměrné pigmentaci a zároveň zesvětluje již existující tmavé skvrnky. Extrakt ze šťovíku pak „léčí“ hyperpigmentaci inhibicí enzymů tyrozinázy. Pokud tedy hledáte přírodní produkty, které mají „bělicí“ účinky, pátrejte po výtažcích z kořene lékořice nebo šťovíku.

Další látkou hojně používanou i konvenční kosmetikou je arbutin, který se získává z keřů brusinky, borůvky, z hrušek nebo některých hub. Účinky se vyrovná lékořici a pracuje na obdobném principu, tedy inhibici enzymů tyrozinázy. Pokud se však rozhodnete pro přípravek konvenční kosmetiky s obsahem arbutinu, dejte pozor i na ostatní obsažené látky, abyste do sebe nevpravily i škodlivé chemické látky (v tom, jakým chemickým látkám se vyhnout Vám pomůže náš článek Kam nemůže čert, tam nastrčí….chemii).

Rozhodně se však vyhněte přípravkům s obsahem hydrochinonu, jenž byl ve svě době považován za „zázračnou“ látku v boji s hyperpigmentací…než úřady zjistily, že by mohl být karcinogenní. Na rozdíl od výše zmíněných účinných látek funguje hydrochinon tak, že zabíjí celé buňky, které produkují melanin.

Pokud hledáte přípravek, který má schopnost pokožku „vybělit“ přírodní cestou, zkuste třeba Edible Beauty Turmeric Beauty Latté, který obsahuje jak kořen lékořice, tak šťovík.