Čištění pleti může mít i svou „špinavou“ stránku

Účelem tohoto zásadního kroku v péči o pleť je odstranění nečistot, prachu, toxinů z prostředí, make-upu a také nahromadění oleje a potu. Čištění však může mít i svou špatnou stránku - pokud zvolíme příliš agresivní složení, mohou aktivní molekuly zvané „povrchově aktivní látky“ (surfaktanty) poškodit přirozenou vlhkost a ochrannou bariéru pokožky.

Pokud vyčistíte svou pleť příliš agresivními produkty, vaše pokožka bude mít tendence na takovou péči reagovat nadměrnou produkcí kožního mazu, protože se bude snažit nahradit svrchní ochrannou bariéru pokožky. Tento efekt často zažívají lidé, kteří mají mastnou nebo smíšenou pleť a ve snaze zbavit se nadměrného mazu mají tendence vybírat „až příliš účinné“ cleansery. Zde platí – čím víc pleť vysušíte, tím více se poté zamastí. Příliš agresivní čištění a vysoký obsah umělých antibakteriálních přísad může porušit mikrobiom pleti, přičemž je dobré si uvědomit, že správně vyvážený mikrobiom udržuje vaši pokožku zdravou – proto se i do produktů na pleť v současné začínají přidávat probiotika, která mají za úkol ten správný mikrobiom na pleti udržet a obnovit – takovým je třeba sérum Probiotic Radiance Tonic od Edible Beauty.

 Pokud tedy hledáte ten správný produkt na čištění pleti, hledejte takový, který je účinný, ale zároveň k vaší pleti jemný – dobré cleansery toto umí v dnešní době již hezky kombinovat.

Dvojité čištění

Dvojité čištění pleti je důležité zejména, pokud používáte makeup a/nebo opalovací krém. V takovém případě je vhodné jako první krok použít odličovač na bází oleje, který odstraní makeup, opalovací krém a hrubé nečistoty. U nás můžete najít Edible Beauty & Pure Enchantress odličovací olej. Poté je vhodné pokračovat cleanserem vyrobeným na bázi vody, třeba jemnou pěnou nebo pleťovým mlékem, které dočistí poslední zbytky nečistot – v naší nabídce naleznete například No. 1 Belle Frais čisticí pleťové mléko, které je prvním ze čtyř základních kroků péče o pleť od značky Edible Beauty.

Dvojité čištění je velmi důležité také pro vaše oční okolí, jelikož spolehlivě odstraní všechny zbytky (i voděodolných) produktů bez drhnutí, natahování kůže nebo podráždění, což je velmi důležité proto, abychom zabránili nadměrné tvorbě vrásek v okolí očí, kde je pokožka opravdu jemná.

Nezapomeňte odstranit i cleanser!

O tomto se obvykle v reklamách ani pokynech na zadních stranách lahviček s cleansery moc nemluví, ale i když výrobce v reklamě (typicky u micelárních vod) slavnostně prohlašuje, že po použití přípravku je vaše pleť připravená na další péči bez dalšího, moc tomu nevěřte. Vždy je lepší po použití jakéhokoli čisticího produktu ještě opláchnout obličej čistou vodou, abyste pleť zbavili surfaktantů, které by mohly poškodit ochrannou bariéru pleti. Čisstá studená voda vaši pleť také hezky osvěží a rozzáří.

Večerní detox

Večerní čištění pleti by mělo být povinností každé z nás. Obzvlášť pokud žijeme ve velkých městech, kde nám přes den na pleti ulpí mikročástice prachu a jiných polutantů. Nikdy také nechoďte spát, aniž byste odstranil ze svého obličeje makeup. V opačném případě si totiž pleť nemůže přes noc odpočinout a výsledkem budou ucpané póry, zašedlá pleť a její rychlejší stárnutí. Jednoou za čas můžete čištění také podpořit použitím čisticí masky. Pokud máte spíše mastnou pleť vyzkoušejte třeba naši čisticí masku Clean Face od Alamara Soap, v případě, že je vaše pleť spíš sušší, jsou výborné masky s obsahem růžového jílu – našimi favority jsou Pink Face od Almara Soap nebo voňavá Edible Beauty & Sleeping Beauty Purifying Mousse.

Ranní vzpruha

Jakkoli je večerní čištění pro naši pleť nutnost, u ranní péče už tomu tak nemusí být. Pokud je vaše pleť hodně suchá, můžete ráno klasické čištění přeskočit a zkusit místo toho starý hollywoodský trik, tedy opláchnout obličej ledovou vodou (klidně do ní hoďte i kostky ledu), vaše pleť se prokrví, rozzáří a natonizuje. Smíšené nebo mastné pleti pak ráno dopřejte alespoň lehké vyčištění pěnou nebo pleťovým mlékem.

Nezapomeňte na tonikum!

Naše pleť je přirozené kyselá s pH 5 – 5.5. Voda z kohoutku obvykle mívá pH 7 – 9, takže i po jemném čištění bývá v nerovnováze a trvá i hodiny, než se pH pokožky zase vyrovná. Tento problém můžeme rychle spravit použitím tonika, které by tak mělo po čištění vždy následovat. Dobré tonikum navíc dobře připraví pleť na použití krému. Mrkněte třeba na Edible Beauty No. 2 Citrus Rhapsody Toner Mist tonikum ve formě praktického spreje a s osvěžující citrusovou vůní.

Jednou týdně si vaše pleť zaslouží exfoliaci

Šetrná exfoliace za použití přírodních AHA kyselin (více se můžete dozvědět v našem předchozím článku) prospívá naší pleti – sušší pleti pomáhá zvýšit schopnost absorbovat vlhkost, mastnější pleti zas pomáhá udržet čisté póry. Jemné peelingy zanechají vaši pleť jemnější, vypnutou a zářivou. Alternativou jsou pak šetrné peelingy, které fungují na mechanickém principu. V tomto případě je pak nutné vybrat takové, které vaši pleť nepoškrábou a při aplikaci se vyhnout podrážděným místům nebo místům s rozvinutým akné. Mrkněte třeba na přírodní peelingovou masku Bright Face od Almara Soap.