Navrch huj, uvnitř fuj – nejčastěji užívané škodlivé látky v kosmetice

Parabeny

Parabeny se velmi často užívají jako konzervační látky nejen pleťové, tělové i vlasové kosmetice, ale i v potravinářském průmyslu. Kromě toho, že prodlužují trvanlivost výrobků jsou však také vědci podezřívané z toho, že způsobují hormonální disbalance tím, že mají podobné vlastnosti jako hormon estrogen. Parabeny tedy mohou ovlivňovat procesy v těle a způsobovat zdravotní problémy, proto by se jim měly vyhýbat především těhotné ženy a děti. Dobrou zprávou však je, že parabenové sloučeniny nejsou jakkoli povolené v certifikovaných organických produktech, jaké můžete najít třeba v našem e-shopu.

Mikroplasty v makeupu

Jen málo lidí by očekávalo, že v jejich makeupu budou kousky plastu. Bohužel v mnoha konvenčních rtěnkách, lescích na rty, očních stínech nebo pudrech jsou obsažené malé plastové mikročástice. Podle německého výzkumu obsahuje mikroplasty každý pátý kosmetický produkt. Navíc je velmi obtížné rozpoznat, jaké látky v seznamu složek na přípravku se schovávají pod názvy jako je (PE) polyethylen nebo polymethylmethakrylát. Například takový polyethylen, ze kterého se mimochodem vyrábí třeba plastové tašky,  je velmi často přísadou lesků na rty…protože se prostě hezky leskne. Problémem mikročástic však je, že jsou tak malé, že lidský organismus nemá žádné mechanismy, jak je zachytit a vyloučit, a tak se mohou v těle nekontrolovaně usazovat a působit nečekané problémy, které se mohou projevit až po velmi dlouhé době.

Pokud však i přesto nutně potřebujete zkrášlovací produkt, který nějaký ten plast obsahuje, podívejte se, zda výrobce potvrzuje, že výrobek neobsahuje mikro částice (často označené jako „nano-particles“).

Syntetické parfémy v kosmetice

Všechny milujeme, když otevřeme kelímek s krémem a z něj zavoní čerstvé jahody, svěží oceán nebo bergamot. Proto jsou vůně jednou z nejčastějších přísad, které nemají žádný skutečný účinek. Navíc, většina vonných látek nemusí být na obalu definována více, než jen jako „vonné látky“ nebo „parfém“. Zejména syntetické vůně však mohou způsobit alergické reakce.

Pozor však také na esenciální oleje, které mohou obsahovat látky, jenž nemusí být vhodné pro každého. Jde sice o přísady přírodního původu, které krásně voní, mohou však mít i vedlejší účinky, jako je podráždění kůže nebo třeba negativní vliv na vnitřní orgány. Takovým příkladem může být třeba eugenol vyskytující se v hřebíčku, skořici nebo bazalce. Lze ho ale vyrobit i synteticky. Má krásnou hřebíčkovou vůni a hojivé účinky, je to ale silný alergen a při vnitřním užití může způsobit až poškození jater. Dalšími takovými jsou pak třeba citronellol nebo farnesol, které jsou součástí esenciálních olejů, ale zároveň jsou silnými alergeny.

Minerální oleje

Pojďme narovinu říci, že některé minerální oleje vyrobené z ropy mohou být rakovinotvorné. Minerální oleje jsou obvykle skryty pod různými termíny jako „parafín“, „ceresin“ nebo jiná záhadná slova. Mají však společnou jednu věc – jsou levnou alternativou rostlinných olejů, na rozdíl od nich ale zůstanou jen na povrchu pokožky, místo aby se vsákly a pleťi poskytly požadovaný účinek. Z tohoto důvodu jsou častím viníkem ucpávání pórů. Nejnebezpečnější jsou minerální oleje obsažené v péči o rty nebo rtěnkách, jelikož se do těla dostávají přímo ústy. Předpokládá se, že dvě skupiny minerálních olejů – MOSH (Mineral Oil Saturated Hydrocarbons) a MOAH (Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons) mohou mít velmi toxické, až karcinogenní účinky.[1] Minerální oleje nesmí být používané v přírodní kosmetice.

Silikony

Téměř žádná jiná chemická látka nezískala tolik negativní pozornosti jako silikony (nejvíce dimethicon, cyclomethicon). Silikony se zdaleka nejvíce používají ve vlasové kosmetice, protože uhlazují, „zalepí nerovnosti“, dodávají lesk a sametovou strukturu a jsou dobře snášené pokožkou. Na první pohled jsou vlasy hladší, lesklejší a zdravější. Silikony nebo silikonové oleje se také často používají ve rtěnkách nebo krémech. Zde se využívají k vizuální kompenzaci vrásek (opět již zmíněné „zalepení“) a navození příjemného pocitu na kůži. Bohužel silikony nepřináší kůži žádný užitek a jejich efekt je pouze krátkodobý, takže platíte nemalé částky za produkty, které jsou z velké části tvořené složkami, které vlasům ani pokožce nepřináší vůbec nic.

Silikony však nepoškozují jen Vaši pokožku, ale také životní prostředí. Pokud ze sebe smyjete makeup, tato těžko rozložitelná složka se s odpadní vodou dostane do okolí, což v současnosti nejvíce ohrožuje život v mořích, kde se hromadí v tělech mořských živočichů. Navíc, dopad silikonů na životní prostředí je dodnes nejasný.

Silikony rozeznat koncovkami „-noc/kon“ nebo „-xan“.

Nebojte se, složení každého výrobku čteme pečlivě za Vás a můžeme Vám slíbit, že žádný produkt nabízený Herself Organic Beauty takové látky nikdy nebude obsahovat 😊 A pokud si u některých produktů nejste jisté, napište nám a my Vám s identifikací složek pomůžeme.

[1] Viz např. https://www.eurofins.de/food-analysis/analytical-testing/organic-contaminants/mineral-oils-mosh-posh-moah/