S množstvím různých hesel, označení a oborové terminologie je často těžké pochopit, co se skutečně v produktech péče o pleť, které se chystáte koupit, nachází a zda jsou skutečně tak „zelené“, jak se zdá.

Slova jako „přírodní", „organické“ nebo „certifikované organické“ jsou častá marketingová označení  ve spojení s produkty, které obsahují ingredience pocházející z přírody. Bohužel však někdy mohou být zavádějící. V tomto článku Vám chceme poskytnout malé know-how, které Vám pomůže vyznat se v rozdílech mezi tím, co je přírodní a co organické.

Co jsou přírodní produkty?

Za „přírodní“ složku se považuje vše, co je rostlinným, minerálním nebo živočišným vedlejším produktem. Protože však pro označení přírodních produktů - nebo těch, které tvrdí, že jsou přírodní - neexistují žádná pravidla, mohou firmy používat slovo „přírodní“ čistě jako marketingový trik. To znamená, že o produktu, který obsahuje hrst přírodních přísad, může firma tvrdit, že je přírodní, a to i přes to, že do produktu přihodila i druhou hrst plnou syntetických přísad. Anebo sice syntetické přísady nepřidala, avšak ty přírodní nikdo nijak nekontroloval. To znamená, že při jejich získávání mohlo klidně dojít k ničení krajiny nebo neetickému zacházení se zvířaty.

 

Co jsou organické produkty?

Na druhou stranu pojem „organický“ v sobě zahrnuje i způsob, jakým byla daná složka pěstovaná. Aby mohla být přísada označená jako „organická“, musí být připravena a pěstována bez pesticidů, chemických hnojiv, růstových hormonů nebo antibiotik. Používání slova „organický“ je v případě kosmetických produktů regulované buďto státními orgány nebo musí být v souladu s pravidly organizací, které se certifikací těchto produktů zabývají (mrkněte například na Ecocert, Cosmos, USDA Organic nebo Leaping Bunny). Obvykle může být za „organický“ považovaný takový produkt, který obsahuje cca 85% a více organických složek, tyto hranice se však u jednotlivých agentur liší. Pokud produkt nemá dostatečný podíl organických složek, nemůže nést označení „organický“ jako celek, ale výrobce může tímto způsobem v seznamu složení označit organicky pěstované ingredience.

Nejjednodušší cestou, jak zkontrolovat Vaši přírodní kosmetiku, je otočit lahvičku vzhůru nohama a přečíst si složení produktu. Složky jsou v seznamu ingrediencí seřazené podle procentuálního obsahu. Takže pokud se postupně snažíte omezit syntetické přísady, ujistěte se, že jsou uvedené co nejníže na seznamu. A pozor! Některé složky mohou být zrádné. Například takový tocopherol se může tvářit jako složitá chemie, ale ve skutečnosti se jedná o vitamin E, který je významným hráčem na poli v boji proti stárnutí. Stejně tak benzylalkohol může často znít synteticky, ale také se může přirozeně objevovat v řadě rostlin. Pokud si nevíte s konkrétním složením rady, napište nám a my Vám velmi rádi pomůžeme!

Chcete se podívat, jak vypadají skutečné organické produkty? Mrkněte třeba na náš univerzální balzám na rty od Henné Organics, který se pyšní certifikací USDA Organic a obsahuje dokonce 99 % organických surovin!