S množstvím různých hesel, označení a oborové terminologie je často těžké pochopit, co se skutečně v produktech péče o pleť, které se chystáte koupit, nachází a zda jsou skutečně tak „zelené“, jak se zdá.

Slova jako „přírodní", „organické“ nebo „certifikované organické“ jsou častá marketingová označení  ve spojení s produkty, které obsahují ingredience pocházející z přírody. Bohužel však někdy mohou být zavádějící. V tomto článku Vám chceme poskytnout malé know-how, které Vám pomůže vyznat se v rozdílech mezi tím, co je přírodní a co organické.

Co jsou přírodní produkty?

Za „přírodní“ složku se považuje vše, co je rostlinným, minerálním nebo živočišným vedlejším produktem. Protože však pro označení přírodních produktů - nebo těch, které tvrdí, že jsou přírodní - neexistují žádná pravidla, mohou firmy používat slovo „přírodní“ čistě jako marketingový trik. To znamená, že o produktu, který obsahuje hrst přírodních přísad, může firma tvrdit, že je přírodní, a to i přes to, že do produktu přihodila i druhou hrst plnou syntetických přísad. Anebo sice syntetické přísady nepřidala, avšak ty přírodní nikdo nijak nekontroloval. To znamená, že při jejich získávání mohlo klidně dojít k ničení krajiny nebo neetickému zacházení se zvířaty.

 

Co jsou organické produkty?

Na druhou stranu pojem „organický“ v sobě zahrnuje i způsob, jakým byla daná složka pěstovaná. Aby mohla být přísada označená jako „organická“, musí být připravena a pěstována bez pesticidů, chemických hnojiv, růstových hormonů nebo antibiotik. Používání slova „organický“ je v případě kosmetických produktů regulované buďto státními orgány nebo musí být v souladu s pravidly organizací, které se certifikací těchto produktů zabývají (mrkněte například na Ecocert, Cosmos, USDA Organic nebo Leaping Bunny). Obvykle může být za „organický“ považovaný takový produkt, který obsahuje cca 85% a více organických složek, tyto hranice se však u jednotlivých agentur liší. Pokud produkt nemá dostatečný podíl organických složek, nemůže nést označení „organický“ jako celek, ale výrobce může tímto způsobem v seznamu složení označit organicky pěstované ingredience.

Nejjednodušší cestou, jak zkontrolovat Vaši přírodní kosmetiku, je otočit lahvičku vzhůru nohama a přečíst si složení produktu. Složky jsou v seznamu ingrediencí seřazené podle procentuálního obsahu. Takže pokud se postupně snažíte omezit syntetické přísady, ujistěte se, že jsou uvedené co nejníže na seznamu. A pozor! Některé složky mohou být zrádné. Například takový tocopherol se může tvářit jako složitá chemie, ale ve skutečnosti se jedná o vitamin E, který je významným hráčem na poli v boji proti stárnutí. Stejně tak benzylalkohol může často znít synteticky, ale také se může přirozeně objevovat v řadě rostlin. Pokud si nevíte s konkrétním složením rady, napište nám a my Vám velmi rádi pomůžeme!

Chcete se podívat, jak vypadají skutečné organické produkty? Mrkněte třeba na značku Mádara Organic Skincare, která je nositelem certifikátu Ecocert nebo na náš univerzální balzám na rty od Henné Organics, který se pyšní certifikací USDA Organic a obsahuje dokonce 99 % organických surovin!