Makeupy a rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou

Úkolem makeupu je připravit obličej na nanášení další dekorativní kosmetiky a sjednotit pleť (proto se v angličtině setkáte s pojmem „foundation“, což znamená „základ“). Na rozdíl od konvenční kosmetiky nesmí být v přírodní kosmetice pro optické vyhlazení použity žádné silikony nebo syntetické látky, které vytvářejí na obličeji hladký film. Přírodní kosmetika k tomu používá rostlinné oleje a minerály. A zde se dostáváme k nejdůležitějšímu rozdílu mezi konvenční kosmetikou a přírodní kosmetikou.

Výhodou organické (nebo pečlivě vybrané přírodní) kosmetiky je, že při nanášení makeupu či rtěnky víte, co si na pleť nanášíte a co tak dostáváte do těla. Vždy to totiž budou čistě přírodní látky, a pokud tato kosmetika bude obsahovat nějakou syntetiku, bude potvrzeno, že je vůči tělu neškodná. To se bohužel o konvenční kosmetice nedá vždy říct (co může osahovat konvenční kosmetika se můžete dozvědět třeba v tomto našem článku).

Rtěnku z řady přírodní kosmetiky můžete teoreticky i sníst, aniž byste polkli jakékoli chemikálie nebo škodlivé látky. Organický či přírodní makeup s oleji, voskem a esencemi z rostlin a léčivých bylin může dokonce pokožku i vyživovat a dodávat ji potřebné látky. Přírodní makeup by v žádném případě neměl obsahovat produkty z minerálních olejů (silikony, parafiny, změkčovadla), syntetické vůně či syntetické konzervanty (parabeny nebo formaldehyd – víte, že ve vodný roztok formaldehydu se používá i k balzamování? Ups.) V případě drtivé většiny organické a přírodní kosmetiky je také jisté, že nebyla testována na zvířatech.

 KROK 1: V hlavní roli podtón pleti

Klíčovou záležitostí je znát svůj podtón pleti. Ten může být buď studený (růžový), nebo neutrální nebo béžový (tedy teplý, někdy až olivový). Co si pod těmito pojmy představit? Lépe než teorie vždy poslouží příklady :) Typický studený tón pleti má třeba Nicol Kidman nebo Liv Tyler. Takovým typům sluší růžové, modré, fialové, tyrkysové nebo studené červené barvy. Neutrálním (a v našich zeměpisných šířkách asi nejhojnějším) podtónem se může chlubit třeba Jessica Biel nebo Julia Roberts. Takové ženy mají štěstí a sluší jim většina barev. A teplý (někdy až olivový) tón pleti můžeme vidět třeba u Jessicy Alby nebo Kim Kardashian. Lichotí jim teplá červená, oranžová, hnědá, žlutá nebo žlutozelená barva a krásně na nich vyniknou zlaté šperky.

Někdy se také jako pomocné vodítko uvádí, že pokud vidíte na vnitřní straně zápěstí své žíly jako modré, máte studený tón pleti. Pokud je vidíte zeleně, je váš tón teplý a pokud jsou tak nějak do zelenofialova, jste spíš neutrální typ.

Pozor, podtón nemá nic společného s odstínem (světlá, tmavší pokožka) – studený podtón pleti má třeba i Lupita Nyong’o navzdory tomu, že je její pleť veeelmi tmavá. Naproti tomu taková Scarlett Johansson je světlá blondýnka…která ale v žádném případě nemá růžový podtón pleti.

Pokud trefíte svůj podtón máte skoro vyhráno. Pokud totiž netrefíte správný odstín (vyberete třeba lehce tmavší nebo světlejší), už to nebude průšvih, protože pigmenty přírodního makeupu vám případné nedokonalosti v odstínu odpustí.

 KROK 2: Odstín pleti

Která z nás by neznala, jaký je to pocit, postavit se před poličku s nejméně 40 odstíny makeupu pouze od jedné značky? Určitě by měl existovat MŮJ makeup. Sice víte, jaký máte podtón pleti, ale ... dobře...tak nějak od oka se  se na první pohled snadno najde…nějaký se jménem „beige“ se mi vždycky bude hodit. Nebo radši „sand“?

O několik minut později se ztrácíme mezi odstíny „true sand“, „light beige“, „golden beige“, „soft sand“… nejlepší by bylo něco mezi. Ale to je přesně to, co v konvenčním make-upu ne vždycky jde. Existuje důvod, proč je na poličce tolik variant - protože u make-upu se syntetickými barvami musí tón vždy odpovídat 1: 1. U makeupů s přírodními barevnými pigmenty se toto liší. Barevné pigmenty z přírody se vždy přizpůsobí přirozenému tónu pleti.

Pokud byste však chtěla vybrat dokonalý makeup, zkoušejte ho na straně tváře u dolní čelisti – pokud makeup splyne s kůží a skoro ho nevidíte – jeto ten pravý. Na zřetel berte ale také opálení dekoltu či rukou, zvlášť když máte světlý obličej (a ještě světlejší krk). Vždy makeup laďte i k nim, ať po nanesení makeupu nepůsobíte, že vaše hlava patří spíše k jinému (o dost světlejšímu) tělu 😉.

Krok 3: Zlaté pravidlo „Your skin but better“

Připomínám, že úkolem makeupu je neutralizovat, sjednotit tón pleti a „vyladit“ ji tak, aby působila harmonicky. Taková pleť je polomatná, s rovnoměrným, hedvábným povrchem bez barevných map.

Základem pro takovou pleť  je dobrá péče. Vaše pokožka by měla být nejprve dobře vyčištěna. A poté by mělo být její pH vyrovnáno tonikem nebo pleťovým tonerem. Následovat by měla důkladná hydratace pomocí krému (zkuste třeba No. 4 Vanilla Silk Hydrating Lotion od Edible Beauty)… a na takto připravené pleti bude váš makeup vypadat skvěle.

Jestli budete nanášet makeup štětcem či houbičkou nebo jinak, je na vás. Každá máme svou oblíbenou metodu. V případě organické a přírodní kosmetiky se doporučuje nanášet makeup prsty a konečky prstů. Důvodem je to, že se díky tělesnému teplu vaší ruky, oleje a přírodní barevné pigmenty na pokožce zahřejou a lépe se s pletí spojí. Makeup spíše vklepávejte nebo „zatlačujte“ prsty do pleti, než roztírejte. V případě organické / přírodní kosmetiky lze také makeup snadno vrstvit a lze tak lehce dosáhnout požadovaného stupně krytí, aniž byste musela mít doma na poličce tři různé makeupy. Takto lze snadno přidat krytí jen v určitých částech obličeje, aniž by celkový výsledek působil jako maska. Málokdo z nás potřebuje plné krytí na tvářích, většinou se jedná jen o klasická problémová místa jako je brada, čelo, nos.

Výsledkem by totiž měl již zmíněný efekt „Your skin but better“. Totiž, že vaše pleť bude působit dokonale, ale přirozeně, aby si ostatní mohli povzdychnout, proč také oni nemají tak krásnou pokožku od přírody. Skoro nikdo ji nemá, fakt. Ale se správným makeupem ji umíme vykouzlit😊

 Pokud byste i přes tento článek tápali, jaký makeup vybrat, neváhejte se nám ozvat zde na webu, nebo na FB či IG. Těšíme se!