Jaký je rozdíl mezi přírodní kosmetikou a konvenční kosmetikou?

Proto, aby mohl být kosmetický produkt považován za certifikovanou přírodní kosmetiku, musí obsahovat alespoň 95 % přírodních složek. Konvenční kosmetikou se pak rozumí taková kosmetika, která může obsahovat jakékoliv látky do té míry, dokud je to v souladu s národní a evropskou právní regulací. Výrobci přírodní či organické kosmetiky si dobrovolně stanovují tato kritéria přísněji tak, aby mohli zákazníkům nabídnout vyšší kvalitu, bezpečnost či udržitelnost svých výrobků. 

 

Které látky výrobci přírodní kosmetiky nepoužívají?

Pokud je kosmetika certifikovaná jako přírodní či organická, nikdy v ní nenajdete parabeny, petrochemické látky (parafíny, minerální oleje, phenoxyethanol), silikony, rozhodně také ne chemické UV filtry, nanočástice (o těch více v tomto článku) či syntetická barviva a parfemace. Nejen, že tyto látky nejsou prospěšné, resp. jsou spíše škodlivé lidskému tělu, ale dost část ose také podílí na znečišťování životního prostředí.

 

Slyšela jsem, že přírodní kosmetika nefunguje, je to tak?

Rozhodně není! 😊 Bio kosmetika je efektivní a za pověst syntetické kosmetiky, jako té „učinnější a efektivnější“ může zejména marketing jejich výrobců, kteří s oblibou tvrdí, že syntetické molekuly mají skoro magické účinky. Naopak látky, které mají největší efekt v pleti jsou ty přírodního původu, protože jsou to látky tělu vlastní a to je proto lépe přijímá. Vitamíny, antioxidanty či proteiny mohou být snadno extrahované z přírodních látek. Pokud bude mít vaše pleť možnost si vybrat, vždy lépe vstřebá přírodní vitamín C (co třeba ten z kakadu plum?) než ten synteticky vyrobený. Ano, syntetická kosmetika umí zařídit zázraky mnohem rychleji…ale většinou je to proto, že původní problém překryje, než aby ho vyřešil. Makeup se silikony vám krásně vyhladí pleť…ale tento efekt je pouze dočasný, jelikož silikony působí tak, že zalepí všechny póry, vrásky a jiné nerovnosti a tento zázrak zmizí s večerním čištěním pleti.

Jaký je rozdíl mezi přírodní a organickou kosmetikou?

Hlavním rozdílům mezi přírodní a organickou kosmetikou jsme se věnovali v tomto článku. Ale pozor, pokud toužíte po 100% organické kosmetice, bohužel takovou moc často nenajdete. Je to z toho důvodu, že určité složky jako např. voda, některé soli, minerály atp. nemohou být jako organické certifikovány, jelikož nepocházejí z nějaké formy zemědělského pěstování. U těchto látek si ale můžete být většinou jisti, že jsou 100 % přírodního původu a že pokud výrobce vyrábí organickou kosmetiku, nechce si své produkty „kazit“ nekvalitními přírodními surovinami.

A co veganská kosmetika, je přírodní?

Ne nutně. Slovo „veganský“ sice znamená, že kosmetika neobsahuje žádné látky živočišného původu…ale klidně může být 100 % syntetická. A pozor, platí to i naopak, to, že je kosmetický produkt označený jako 100% přírodní neznamená, že je i veganský – v přírodní i organické kosmetice se často užívají živočišné produkty jako je včelí vosk.

Co je "clean" kosmetika?

Tzv. čistá kosmetika je taková, která která ve svém složení vynechává ty nejškodlivější látky (např. silikony či parabeny) a nahrazuje je přívětivější variantou. Problémem ale může být, že termín čistá kosmetika není nijak ustálený ani certifikovaný, tudíž záleží na každém výrobci, jak si takový "clean beauty" produkt představuje. Ale rozhodně platí, že clean kosmetika většinou bývá šetrnější než konvenční kosmetika.